Rozvoj dalšího profesního vzdělávání- CAD technologie v průmyslové výrobě
Stručný obsah projektu
Hlavním cílem projektu je vytvoření fungujícího systému dalšího profesního vzdělávání odpovídajícího potřebám znalostní společnosti na Kutnohorsku s důrazem na rozvoj vzdělávací nabídky dalšího profesního vzdělávání.
Takto vytvořený systém podporuje dosažení vysoké stabilní úrovně zaměstnanosti založené na kvalifikované a flexibilní pracovní síle schopné efektivního uplatnění na trhu práce a konkurenceschopnosti podniku při respektování principu udržitelného rozvoje v regionech Kutnohorska, Kolínska, Benešovska.
Základním prvkem je profesionální e-learning profesní vzdělávací systém, jehož hlavní funkcí je rychlá implementace nových profesních vzdělávacích programů.
Tento systém podpoří distanční formu vzdělávání, která je postavená na moderních principech vzdělávání dospělých.
Projekt vytváří další vzdělávací programy zaměřené na konkrétní cílové skupiny, a to vzdělávací a poradenské instituce a zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců působící s podporou vzájemné komunikace a spolupráce na vytváření těchto programu.
Obsahem projektu je realizace dalšího profesního vzdělávacího programu postaveného na moderní distanční formě vzdělávání dospělých s podporou profesionálního e-learning systému.
Z průzkumu potřeb regionu bude pilotním vzdělávacím programem vzdělávací program – CAD v průmyslové výrobě, jehož úkolem je zvýšit kvalifikaci cílových skupin v této problematice a zakončit ji výstupním osvědčením s akreditací.
Základní aktivity:
- Analýza požadavku na moderní systémy vzdělávání dospělých
- Analýza potřeb a požadavku trhu práce kladených na kvalifikaci pracovní síly v CAD technologiích
- Analýza systému vzdělávání stávajících vzdělávacích institucí.
- Analýza míry strukturálních změn v hospodářské činnosti regionu
- Nové vzdělávací programy vycházející z jednotlivých analýz a implementující potřeby trhu práce
- Zajištění podmínek pro realizaci vzdělávacího programu a jejich následné uskutečnění
- Pilotní ověření výsledku na realizaci vzdělávacího programu – CAD v průmyslové výrobě
- Pilotní ověření získaných kvalifikací v praxi.
- Příprava prezentace a šíření výsledku
- Ověření a šíření výsledku
Z výsledku provedených analýz trhu práce bude mít program část odbornou - práce s ICT k zvýšení počítačové gramotnosti dospělých a k získání kompetencí s prací ICT pro CAD a práce s CAD technologiemi k získání potřebné kvalifikace a kompetencí.
Každý účastník absolvuje praktickou část v reálné průmyslové výrobě využívající CAD. Ta bude probíhat v reálném prostředí u partnera a spolupracujících organizací projektu a u dalších vybraných strategických zaměstnavatelů.
Pilotní vzdělávací program projektu:
Cílem vzdělávacího programu je připravit na problematiku CAD technologií tak, jak ji požaduje trh práce, asi 22 účastníků.
Vzdělávací program – CAD v průmyslové výrobě: bude zaměřen na přípravu všestranně zdatných technických pracovníků v CAD technologiích a ICT technologiích využívaných při práci s CAD.
Rozsah kurzu je 60 hod. Projekt předpokládá 22 účastníků tohoto kurzu.
Obsah projektu je sestaven tak, aby od počáteční fáze byl permanentně koordinován strategickými záměry k posílení rozvoje lidských zdrojů, celoživotního učení a dalšího profesního vzdělávání.
Realizace projektu bude financována veřejnou podporou de minimis.
Zapojení cílových skupin
Projekt předpokládá vytvoření vzdělávacího systému dalšího profesního vzdělávání s funkcemi informačního portálu, podporující přístup k informacím, orientaci v nabídce služeb dalšího profesního vzdělávaní a s profesionálním e-learning vzdělávacím systémem pro další profesní vzdělávání dospělých.
Informační portál bude mimo jiné obsahovat odpovědi na otázky:
- jak vzdělávat dospělé
- co je třeba naučit dospělé
- jak získat další kvalifikaci s certifikací
Projekt podpoří 12 subjektů z cílových skupin.
Pilotní vzdělávací program – CAD v průmyslové výrobě poskytne další kvalifikaci s certifikací v CAD technologiích. Ověří vytvořený systém dalšího profesního vzdělávání dospělých, obsah náplně programu a funkčnost e-learningového vzdělávacího systému.
Cílem vzdělávacího programu je připravit na problematiku CAD technologií, tak jak ji požaduje trh práce, asi 22 účastníků. Předpokládá proškolit 6 přímo řídících pracovníků a 4 ženy.
Bude zaměřen na přípravu všestranně zdatných technických pracovníků v CAD technologiích a ICT technologiích využívaných při práci s CAD.
Přínos pro cílovou skupinu
Rozhodující faktory při volbě projektu jsou úzce spojeny se strukturálními změnami v hospodářské činnosti regionu. Sdružení TREVA provedlo průzkum potřeb trhu v oblasti nedostatečné kvalifikace, a to v segmentu středního managementu průmyslové výroby.
Přeorientováním výrobní technologie nebo zavedením úplně nové moderní technologie se jednotlivé podniky vystavují nebezpečí, že pro tyto technologie těžce zajišťují kvalifikované pracovníky středního managementu.
Tento nedostatek potom obtížně řeší buď těžkopádně zaměstnanci sami a nebo zaměstnavatelé komplikovaně s dodavateli nových technologií. Žadatel si klade za cíl pro každou z cílových skupin vytvořit takové podmínky pro realizaci programu, které se budou pokud možno co nejvíce přibližovat reálnému prostředí, a pomoci tak subjektům v cílových skupinách vytvořit si potřebné návyky při používání nových znalostí a technologií.
Cílovou skupinu zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců převážně tvoří malé a střední podniky, které nemají sílu ani ambice vytvářet vlastní vzdělávací programy a přece pociťují potřebu specifického získávání a zvyšování kvalifikace pracovníků.
Cílová skupina vzdělávací instituce mají sice dostatečnou kapacitu, ale už léta hledají fungující systém komunikace se zaměstnavateli.
Rozšiřování nabídky dalšího profesního vzdělávání podle požadavku trhu práce a potřeb rozvoje ekonomiky má velký přínos pro obě cílové skupiny a to tím, že budou vyvíjeny nové programy dalšího profesního vzdělávání, a to za stálé a dynamické spolupráce podniku a vzdělávacích institucí při jejich přípravě, realizaci a vyhodnocování. S tím, že vzniknou modularizované vzdělávací programy s vazbou na systém uznávaných kvalifikací.
Základní podmínkou těchto vzdělávacích programů je taková vzdělávací forma, která umožní zájemcům se vzdělávat mimo pracovní dobu, a tím neohrozí jejich zaměstnanost. Takové formy jsou distanční a kombinované s využitím multimediálních prostředků vzdělávání a s podporou e-learning systému.
Realizace projektu přispěje k vybudování systému dalšího profesního vzdělávání v regionu, který propojí vzdělávací a zaměstnavatelskou sféru. Bude motivovat zaměstnavatele a další sociální partnery zapojit se do tvorby obsahu i metod vzdělávání a požadavku na jeho certifikaci.
Zároveň projekt posílí nabídku i kvalitu služeb dalšího profesního vzdělávání, která doposud zaostává za perspektivními potřebami podniku a trhu práce v regionu.
Součástí projektu je otestování vzdělávacích programů na pilotním vzdělávacím programu – CAD v průmyslové výrobě.
Po jejich absolvování budou účastníci disponovat dovednostmi, schopnostmi a kompetencemi potřebnými pro aktivní a úspěšné zapojení a udržení se v pracovním procesu.
Partneři projektu
- Střední odborná škola a Střední odborné učiliště řemesel, Kutná Hora, Čáslavská 202
- CHARVÁT Group s.r.o.