Na internetu najdete mnoho úvah nad tím, zda studovat běžnou školu nebo využít kurzů či samostudia k získání některé certifikace. Tyto úvahy nemají jasného vítěze a jsou ovlivněny mnoha faktory:
Certifikace je snadnější možnost získání dokladu o vašich schopnostech a dovednostech. Je mnoho lidí, kteří jsou odborníky na Software, Hardware či sítě, ačkoliv nevystudovali žádnou školu. Někdy tak firmy stojí před těžkou otázkou, zda má člověk ucházející se o práci potřebné znalosti. Výhodou je samozřejmě vyšší základní vzdělání, ale vzhledem k neustále novému SW a HW je certifikace cestou ke zvýšení kvalifikace, dovedností a získaní dokladu o potřebných znalostech. V některých firmách si proto často velmi cení některých certifikací.
Faktory ovlivňující rozhodování ke studiu
-
Typ školy, kvality výuky a rozsahu - zde vítězí školy s technickým zaměřením, popř. fakulty zaměřené na oblast IT.
-
Druh Certifikace - neocenitelnou výhodou je možnost výběru specifických certifikací, které zaměstnavatel od svých technicky zaměřených pracovníků potřebuje. Výhodou je i možnost odstupňování, certifikací. Např. pokud potřebuje pracovníka pro správu stanic s Windows 2000 Pro, bude stačit zkouška MCP (Microsoft Certified Professional) pro Windows 2000 Professional, v případě síťového administrátora je vhodnější titul MCSE (Microsoft Certified System Engineer), kdy uchazeč musí složit 7 různých zkoušek. Databázoví pracovníci mohou získat titul MCDBA (Microsoft Certified Database Administrator) dokládající základní potřebné vědomosti pro správu a návrh databází s SQL Serverem. Pro sítové specialisty jsou tu tituly od firem Cisco, 3Com, nebo pro obecné vědomostí o sítích a hardware zkoušky A+, Server+, Netwok+ od společnosti Comptia.
-
Rozsah vzdělání - certifikace jde v mnoha případech hodně do hloubky pro daný obor, v mnoha školách jsou spíše probírány obecné i odborné informace týkající se více produktů a oborů.
-
Čas - i když studovat na univerzitě se dá i po večerech, pro zaměstnavatele může být časově výhodnější a příjemnější získání certifikací. Svou roli hraje i fakt, kdy některé zkušenosti zaměstnavatel nevyužije, pro studujícího je výhodou získání většího přehledu a znalostí (ale ne vždy do potřebné hloubky).
-
Cena - souvisí s časem, náklady na certifikace bývají mnohem menší (ne vždy - některé specializované kurzy + zkoušky stojí poměrně velké peníze).
- Učitelé vs. samostudium - efektivnost s učiteli je mnohem vyšší (přesto se mnoho jednotlivců dokáže samostudiem naučit více než na univerzitě, obvykle to ale může trvat delší dobu, záleží na věnovaném čase a mnoha dalších faktorech.)
-
Druh požadovaného zaměstnání - u techniků může mít certifikace mnohem větší váhu než u obchodníků, kde jsou sice důležité technické znalosti , ale výhodou pro obchod zde jsou všeobecné informace získávané na univerzitách. Programátoři se učí na univerzitách velkému počtu programovacích jazyků, zatímco certifikace se může zaměřovat pouze na jeden (U programování může opravdu záležet na typu školy).
-
Aktuálnost informací - dle typu školy / certifikačního programu / učitele nemusejí být požadovány a vyučovány aktuální informace (na škodu studujícího).
-
Standardizace znalostí - zatímco požadavky na znalosti certifikace jsou 100% určeny, na univerzitách je volnost určení rozsahu výuky (někdy ke škodě, někdy ve prospěch).
-
Obtížnost získání - zde opět záleží na univerzitě nebo typu certifikace. Certifikaci lze zvládnout pomocí knížek, ale praxe a potřebné praktické zkušenosti mohou chybět. Toto platí především pro studeny a uchazeče učící se z otázek a odpovědí bez jakéhokoli praktického zkoušení dovedností a získávání dalších obecných zkušeností, i tak se ale dají někdy certifikační zkoušky zvládnout, pak to ale kazí mínění o certifikaci. Učení z otázek a zkušeností nabízejí sítě typu Braindumps, certifikační firmy nemají tyto sítě moc rády, na jedné straně poskytují informace, a zkušenosti a na druhé mohou obsahovat chyby a snižovat motivaci k detailnímu studiu problémů.
-
Praxe / Škola / Certifikace - jednoznačně nelze určit, co je výhodnější, záleží na požadavcích, zkušenostech a vzdělání člověka provádějícího nábor nových členů. V některých případech stačí pouze jedna z možností, výhodou jsou všechny tři nebo kombinace dvou. Současná Certifikace MCSE pro Windows 2000 bude mít pravděpodobně větší váhu než univerzita ukončená před 10 lety. Ovšem obojí zároveň je pro mnoho firem ta nejlepší cesta.
-
Informace navíc - k úspěšně složeným certifikacím často dostává absolvent nejen certifikát, ale i řadu dalších výhod od výrobce týkající se dané certifikace. Např. u absolvování MCSE firmy Microsoft získáte:
- Přístup do zabezpečených oblastí na www s hodnotnými technickými informacemi a informacemi o produktech.
- Pozvaní na různé akce.
- Slevy na produkty, předplatné časopisů.
-
Konkurenční výhody pro firmy - firem zaměstnávající několik certifikovaných odborníků může poskytovat nadstandardní služby.
Firmy s osvědčením Microsoft Certified Partner - Střediska musí zaměstnávat několik profesionálů MCP (MCSE). Výhodou je poskytování zkoušek, školení a možnost prodávat licenční smlouvy v programu Select. Autorizovaná servisní střediska A+Authorized Service Center musí zaměstnávat alespoň 50 % procent svých techniků s osvědčením A+.
Struktura Certifikačního procesu
Výrobce produktu IT (Software nebo Hardware) vytvoří otázky a odpovědi pro svůj produkt.
S pomocí další firmy poskytující testy a propojení na testovací střediska vytvoří software a databázi otázek a odpovědí. - Firma poskytující testy (Nejznámější je Sylvan Prometric) poskytne testovacímu středisku software pro danou certifikaci.
Testovací středisko poskytne test uchazeči o certifikaci. (Firma musí zajistit řádný průběh a zamezit podvodům, test tak probíhá za zvláštních podmínek přímo v testovacím středisku s pomocí počítače). Po testu se uchazeč dozví výsledek, který je předán dál firmě poskytující testy a předávající výsledky výrobci produktu IT. Výrobce vystavuje certifikát a zasílá po několika dnech od úspěšného složení na adresu uchazeče (popř. testovacího střediska).